Práškové barvy

Naše společnost je dodavatelem práškových barev do mnoha průmyslových firem a lakoven, především pak v Moravskoslezském kraji.

Zboží dodáváme dle požadavků zákazníka a u opakujících se objednávek u stálých zákazníků ho držíme rovněž skladem. Standardně dodáváme barvy ve všech odstínech RAL a mnoha různých vzhledových variantách. V případě jiných speciálních požadavků zákazníka připravíme vzorek tzv. „ na míru“.

 

Základní charakteristika práškových barev

Práškové barvy jsou moderním a ekologickým řešením povrchové úpravy výrobků s výborným poměrem cena/výkon. Skládají se ze směsi pryskyřic, pigmentů, případně dalších surovin. Směs má suchou práškovou konzistenci. Prášková barva se pro aplikaci ničím neředí, ani se v žádné jiné tekutině nerozpouští. Nanáší se v práškové podobě pomocí stlačeného vzduchu, který po smísení s práškem vytváří tekutou směs.

 

Základní dělení práškových barev podle typů

  • Epoxidové (EP), určené výhradně pro použití ve vnitřním prostředí. Velmi dobře odolávají korozi a některým chemickým látkám.
  • Epoxi-polyesterové (PEP), tzv. hybridní, jsou dnes nejvíce používanými práškovými barvami. Jsou určeny především do vnitřního prostředí, ale lze je používat i na výrobky, které jsou krátkodobě vystavované povětrnostním vlivům.
  • Polyesterové práškové barvy (PES) kvůli své vysoké odolnosti proti UV záření a ostatním povětrnostním vlivům jsou určeny především pro venkovní prostředí.
  • Polyuretanové práškové barvy (PUR), které jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. Transparentní polyuretanové práškové laky vykazují vysokou čirost.
  • Akrylátové práškové barvy (AC) je možné používat i pro použití do venkovního prostředí, jejich silnou stránkou je např. jejich vysoká odolnost vůči chemickým látkám.

 

Barevné odstíny

Práškové barvy se běžně vyrábějí v mnoha vzhledových variantách a velkém množství barevných odstínů. Většina barev je dodávána dle mezinárodně uznávané vzorkovnice s označením RAL. Existují a umíme dodat také odstíny podle jiných, méně častých vzorkovnic jako jsou např. RAL DESIGN, Munsell, NCS, Pantone atd.

Kromě těchto základních typů se vyrábějí práškové barvy s různými vzhledovými efekty (např. tzv. metalízy, antiky, perletě atd.).